Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

30 czerwca 2024 r.
14:11

Jak wakacje to tylko we Włodawie. Wczoraj Czerwone Gitary, dziś późnym wieczorem w Rynku zagra Budka Suflera

Autor: Zdjęcie autora BAS

Trwają Dni Włodawy 2024, które inaugurują tegoroczny sezon letni w Mieście Trzech Kultur. Wczoraj na scenie w zrewitalizowanym rynku, tuż przy Czworoboku wystąpiły m.in. Czerwone Gitary. Dzisiaj wieczorem, gwiazdą będzie Budka Suflera, która zaprezentuje repertuar z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Początek koncertu o godzinie 21. Dlaczego warto odwiedzić Włodawę nie tylko z okazji dni tego miasta? Jakie atrakcje na turystów i mieszkańców czekać będą przez najbliższe wakacyjne tygodnie? O tym w rozmowie z Wiesławem Muszyńskim, burmistrzem Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Dlaczego warto odwiedzić Włodawę?

– Bo to urokliwe nadbużańskie miasteczko, położone pośród lasów i jezior. Jego wielokulturowy charakter co roku przyciąga rzeszę turystów spragnionych wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Oprócz licznych zabytków Włodawa kusi również wieloma wydarzeniami, których w sezonie turystycznym nie brakuje.

 

Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy dziękuje Czerwonym Gitarom za wczorajszy, niezwykły koncert (fot. UM )

Wizytę we Włodawie najlepiej rozpocząć od...

– Spaceru szlakiem trzech kultur, upamiętniającym wielokulturowy charakter naszego miasta. Bowiem to tu przez wieki współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy od zespołu paulińskiego, w którego skład wchodzi klasztor oo. paulinów oraz kościół parafialny pw. św. Ludwika. Późnobarokowy kościół posiada bogaty wystrój utrzymany w stylu rokoko. Według miejscowej legendy kościół posiadał podziemne połączenia z pałacem Pociejów w pobliskiej miejscowości Różance.

Wychodząc poza mury kościoła na końcu ulicy Kościelnej dostrzeżemy kolejne ważne miejsce na „Szlaku Trzech Kultur” - cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy ikonostas z cyklem klasycystycznych obrazów z życia Marii i Chrystusa, malowanych na deskach oraz carskie wrota snycerskiej roboty, ażurowe.

 

Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (fot. Krzysztof Basiński)

 Kierując się na zachód od cerkwi dotrzemy do unikalnego w Polsce zespołu zabytków żydowskich. Obecnie znajduje się tam Muzeum – Zespół Synagogalny, w którego skład wchodzą – Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Włodawska Wielka Synagoga zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Z wyposażenia sali modlitw zachował się jedynie neobarokowy aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa, gdzie przechowywane są zwoje Tory) z 1936 r., który zastąpił wcześniejsze drewniane wyposażenie, zniszczone w pożarze w 1934 r. Dzięki malowanej żywymi kolorami polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce, szafa na Torę należy do najpiękniejszych w Polsce.

Włodawska Wielka Synagoga (fot. Krzysztof Basiński)

Kolejne punkty, których nie może zabraknąć na trasie spaceru po Włodawie?

– Czworobok, czyli unikatowy zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII wieku , znajdujący się nieopodal monumentalny zegar słoneczny, wodowskaz na rzece Bug oraz promenada nadbużańska.

Od niedawna w mieście spotkać można również budki nietelefoniczne?!

– To interdyscyplinarne i interaktywne, audiowizualne instalacje artystyczne. Dzięki nim dowiemy się między innymi co łączy warszawską syrenkę z Włodawą? K to leczył rany we włodawskim czworoboku? Skąd wzięła się nazwa Włodawa ? Jakie konkretnie ciekawostki można usłyszeć w tych wyjątkowych budkach? Tego nie będziemy zdradzać, by nie zepsuć Państwu niespodzianki. Zdradzić możemy jedynie, że jedna z nich, poświęcona jest mieszkającej kiedyś we Włodawie Krystynie Krahelskiej. Stanęła ona tuż obok odsłoniętego w 2022 roku pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego tę postać . Krahalska była poetką , harcerką , uczestniczką Powstania Warszawskiego. W jej budce posłuchać można opowieści o jej pobycie w Mieście Trzech Kultur. Druga budka nietelefoniczna stanęła w zrewitalizowanym zabytkowym sercu miasta . Oferuje słuchaczom opowieści o dawnej, przedwojennej Włodawie. Odtwarzane są w niej również inne historie, m.in. ta dotycząca sienkiewiczowskiego Bohuna, który we Włodawie leczył rany po pojedynku z Panem Wołodyjowskim.

(fot. UM)

O Włodawie zwykło mówić się miasto pełne imprez…

– I rzeczywiście jest ich tu wiele. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych tradycyjnie rozpoczyna święto naszego miasta czyli Dni Włodawy. Niespełna dwa tygodnie później, od 10 do 13 lipca, Włodawa zmieni się w centrum światowego folkloru. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. W jego trakcie do Włodawy zjeżdżają zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku w kulturalną podróż dookoła globu zabiorą nas zespoły reprezentujące Gruzję, Ukrainę, Kenię, Meksyk, Kolumbię, Rumunię i Macedonię Północną. Ostatni weekend lipca to z kolei Festiwal Sztuk Natiralnych Zew Natury. To wyjątkowa oferta dla miłośników wszystkiego co związane z naturą. Muzyka, taniec, zabawa, śpiew, jedzenie, odpoczynek to elementy z którymi mamy do czynienia na co dzień i co sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Festiwal Zew natury różni się od innych imprez plenerowych. To przede wszystkim koncerty największych gwiazd polskiej estrady, warsztaty, wystawy, programy edukacyjne, świetna kuchnia i co najważniejsze niezapomniane emocje oraz wypoczynek na łonie natury.

 

(fot. UM Włodawa)

Sierpień również będzie tak atrakcyjny?

– Oczywiście. Od 16 do 18 sierpnia zapraszamy na Włodawski Festiwal Sztuki Ulicy. Rapy, koncerty, aftery, graffitony, gramofony, wolne style na majkach, ścianach i przy barze, śmichy-chichy opanują włodawskie ulice. W tym samym czasie będzie można poznać smaki z całego świata. Wszystko za sprawą Festiwalu Food Tracków. Popularne „żarciowozy” po raz kolejny zaparkują na placu w zabytkowym centrum miast by raczyć mieszkańców i turystów wyjątkowymi smakami serwowanego jedzenia. Kolejne wyjątkowe wydarzenie to zaplanowany na 24 i 25 sierpnia Jarmark Pauliński, który odżywa w blasku historycznych tradycji jarmarków włodawskich, niesie ze sobą ducha przeszłości i współczesnej zabawy. Obfituje w kulturalne atrakcje, koncerty, konkursy, oraz gry i zabawy dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jarmark nawiązuje do historycznych przywilejów królewskich i lokalnej tradycji. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych we Włodawie zakończą dożynki powiatowe, które odbędą się 1 września. Serdecznie zapraszam do Włodawy!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium